Yarışma Hakkında

Çin’de ortaya çıkan corona virüspandemisi, dünya üzerindeki etkisini her geçen gün artırıyor. Virüsten korunmak isteyen insanlar Asya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar dünyanın hemen her yerinde evlerine çekilerek kendilerini izole etmeye çalışıyor.Virüsün daha çok yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olanları etkilediği biliniyor. Özellikle risk grubu içerisindeyer alan büyükler, enfekte olan ve vefat edenler arasında ilk sırada yer alıyor.

Bu nedenle Türkiye başta olmak üzere birçok ülke, 65 yaş üzerindeki insanların sokağa çıkmaması yönünde kararlar aldı. Bu durum, can sıkıntısını ve yılların yükünü ancak dışarı çıkarak hafifleten pek çok büyüğümüz için katlanması zor bir durum. Yaşadıkları uzun yıllar boyunca pek çok hastalık, salgın, savaş, afet veya probleme şahit olan büyüklerimizi evde tutabilmek konusunda da ciddi sıkıntılar yaşansa da şimdilik başka bir çözüm de bulunmuyor. Bir taraftan büyüklerimize evde kalma sorumluluğu yüklerken, diğer taraftan kendimize de onların sıkıntılarına ortak olma ve yanlarında olduğumuzu hissettirme sorumluluğunu yüklememiz gerekir.

Bu aşamada evlerine kapanan büyüklerimizle bir gönül köprüsü kurmak, onların duygu ve düşüncelerini paylaşacakları bir zemin oluşturmak istiyoruz. Çünkü büyüklerimizin bize olduğu kadar bizim de onların hayat tecrübelerine, sükûnet ve dinginlik veren gölgelerine ihtiyacımız var.

Bu çalışmayla bir taraftan büyüklerimizin kendilerine koltuk değneği yaptıkları anılarını dinlemek, dünü bugüne taşımak istiyoruz. Diğer taraftan koca bir ömre sayısız zorluk, sevinç, hayal, hüzün, başarı sığdıran büyüklerimizi yeniden o günlere götürmek, yüreklerini ve evlerini yeni bir heyecana ve dinamizme kavuşturmak istiyoruz. Bunun için büyüklerimizle aynı evi paylaşma şansını yakalamış aile bireylerinin hem onlara hem de bize yardımcı olmalarını bekliyoruz.

İstediğimiz şey çok basit. Elleri öpülesi büyüklerimizin diledikleri bir hatırayı yazmaları vebize göndermeleri yeterli olacaktır. Bugüne kadar çok değerli hatıralar biriktiren büyüklerimizin kendilerini en çok etkileyen ve yeni neslin bilmesinde fayda gördükleri hatıraları yazıya dökmeleri bizim için büyük bir kazanım olacaktır. Gönderilen anılar Bilim Kurulu tarafından değerlendirilecektir.

Değerlendirme sonucunda;

  • En iyi 100 anı kitaplaştırılacak,
  • En iyi 5 anı ödüllendirilecek,
  • Gönderilen diğer anılar ise Bilim Kurulu’nun değerlendirmesi doğrultusunda dijital kitap haline getirilecektir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

  • Sadece bir anı yazılmalıdır.
  • Yaşı 65 ve üstü olan büyüklerimiz başvurabilecektir.
  • Anılar en az 3 sayfa en fazla 15 sayfa olacak şekilde yazılmalıdır.
  • Anılar, kocacinaranilari@gmail.com mail adresi üzerinden gönderilmelidir.
  • Başvurular 30 Nisan tarihine kadar yapılmalıdır.